- Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna powołali Onko-Koalicję dla 10 Twoich praw, której celem jest poprawa wyników leczenia onkologicznego w naszym kraju poprzez wdrożenie w polskim systemie opieki onkologicznej zapisów Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej (EKOO).
- Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej stanowi fundament dla podniesienia standardów opieki nad chorymi na raka w Unii Europejskiej. Dokument zawiera 10 najważniejszych praw pacjenta, określając czego może on oczekiwać od systemu opieki zdrowotnej i wskazuje decydentom, jak zorganizować skupiony na pacjencie i efektywny system opieki onkologicznej.
- Honorowy patronat nad inicjatywą objął Rzecznik Praw Pacjenta. Projekt wspierają największe onkologiczne towarzystwa naukowe w Polsce.
- Inicjatorzy ONKO-KOALICJI Dla 10 Twoich praw zapraszają wszystkie podmioty, zarówno medyczne, jak i pacjenckie, do włączenia się do wspólnej inicjatywy oraz działań na rzecz wdrożenia zapisów EKOO do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Wzmocnienie roli pacjenta może bowiem znacząco poprawić jakość opieki onkologicznej w naszym kraju.
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej – EKOO (European Code of Cancer Practice) został opublikowany w 2021 r. jako rozwinięcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta Onkologicznego (European Bill of Patient’s Rights). EKOO stanowi fundament dla podniesienia standardów opieki onkologicznej w Unii Europejskiej. Powstał w celu poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory w Europie niezależnie od ich miejsca zamieszkania, a także wzmocnienia ich aktywnego uczestnictwa i zaangażowania na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Kodeks ma pomóc w zrealizowaniu Europejskiego Planu Walki z Rakiem (Cancer Groundshot) zakładającego, że do 2035 r. 70% ogółu chorych na nowotwory przeżyje ponad 10 lat przy istotnej poprawie jakości życia.
Nadal bowiem, pomimo wprowadzenia wielu europejskich i narodowych planów walki z rakiem oraz wytycznych klinicznych i organizacyjnych w opiece onkologicznej, istnieją istotne różnice w jej jakości i wynikach leczenia pomiędzy krajami, regionami, grupami społecznymi i ośrodkami.
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej zawiera 10 najważniejszych praw pacjenta, określając, czego może on oczekiwać od systemu opieki zdrowotnej w zakresie opieki w trakcie i po wyjściu z choroby, jakości życia i korzyści z systemu opieki zdrowotnej. Wskazuje również osobom odpowiedzialnym za kształtowanie systemów opieki zdrowotnej, jak zorganizować skupiony na pacjencie i efektywny system opieki onkologicznej.
Wśród praw pacjenta zawartych w EKOO znalazło się m.in. prawo do:
- dokładnej informacji na temat swojej choroby,
- dodatkowej opinii lekarskiej,
- czynnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji klinicznych,
- najlepszego dostępnego leczenia opartego na najnowszych badaniach naukowych.
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej opracował zespół ekspertów, przedstawicieli organizacji pacjentów i rzeczników praw pacjenta, przy wsparciu europejskich towarzystw naukowych, organizacji pacjenckich oraz Komisji Europejskiej. Współautorem EKOO jest m.in. prof. Jacek Jassem, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.
– Upodmiotowienie pacjenta i jego aktywny udział w opiece medycznej są istotnym elementami dobrej praktyki onkologicznej. Istnieją dowody naukowe, że wprowadzenie tych zasad nie tylko poprawia samopoczucie chorych, ale także wyniki leczenia – podkreśla prof. Jacek Jassem, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem. – Postulaty zawarte w Kodeksie wdrażane są w większość krajów europejskich, natomiast w Polsce są mało znane i często nieprzestrzegane. Wprowadzenie niektórych z nich, np. prawa do drugiej opinii czy udziału pacjenta we wszystkich decyzjach na temat leczenia i opieki będzie wymagać pewnej zmiany kultury relacji pomiędzy pacjentem i lekarzem w naszym kraju. Z tego powodu nasze działania kierujemy zarówno do pacjentów i ich rodzin, jak i pracowników ochrony zdrowia – dodaje prof. Jacek Jassem.
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej w polskiej wersji językowej zostanie wkrótce opublikowany w języku polskim.
Z powodu nowotworu umiera w Polsce co czwarta osoba. Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w naszym kraju, powodując śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Ocenia się, że liczba ta może w najbliższych 10 latach znacząco wzrosnąć, przez co nowotwory staną się główną przyczyną zgonów w Polsce.
Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna – inicjatorzy Onko-Koalicji dla 10 Twoich praw zapraszają wszystkie organizacje, zarówno medyczne, jak i pacjenckie do włączenia się do wspólnej inicjatywy oraz działań na rzecz wdrożenia zapisów EKOO do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Wzmocnienie roli pacjenta i jego współuczestnictwo we wszystkich działaniach medycznych mogą bowiem znacząco poprawić jakość opieki onkologicznej w naszym kraju.